Když plánujete novou kuchyni, je důležité věnovat pozornost každému detailu, včetně výběru správného dřezu. Existuje několik různých typů dřezů, které můžete zvážit, včetně dřezu s horním uložením, dřezu se spodním uložením (pod pracovní deskou), dřezu s odkapem, dřezu bez odkapu a případně modulový dřez. V tomto článku si přiblížíme jednotlivé typy dřezů, jejich pozitiva a negativa a podělíme se o tipy, které vám pomohou vybrat ten správný dřez pro váš nový kuchyňský prostor. V tomto článku se nebudeme věnovat materiálům dřezů. Případně si můžete přečíst náš článek, kde se věnujeme materiálům dřezů materiálech dřezů. Odkaz: Nerez vs. Granitový dřez | Italské kuchyně LUBE (italskekuchyne.cz)

Dřez s horním uložením:

Dřez s horním uložením je umístěn nad pracovní deskou. Tento typ dřezu nabízí několik výhod. Jednou z hlavních výhod je, že je snadno instalovatelný a není potřeba speciální pracovní deska pro jeho umístění. Díky výraznému okraji má také estetický vzhled a může dodat vaší kuchyni osobitý charakter. Nicméně má také několik nevýhod. Okraj dřezu může být náchylný k usazování nečistot a může být obtížné udržovat čistý. Kromě toho vám okraj může překážet při úklidu pracovní desky, pokud není řádně zpracován.

Do této kategorie jsou zahrnuty dřezy s plochým odkapem, které jsou většinou z nerezu v různých designech. Tyto dřezy jsou svařeny z nerezového plechu a jejich okraj tvoří jenom tenký plech, který těšně přiléhá k pracovní desce.

Dřez se spodním uložením (pod pracovní deskou):

Dřez se spodním uložením je integrován pod pracovní deskou. Tento typ dřezu nabízí velmi hladký a minimalistický vzhled kuchyně. Je také snadný na údržbu, protože neexistují žádné okraje, do kterých by se mohly usazovat nečistoty. Jednou z výhod je také možnost použití většího množství prostoru v kuchyni, protože pracovní plocha je nepřerušena. Hlavní nevýhodou je vyšší cena a náročnější instalace, protože vyžaduje přesnou práci na pracovní desce. Zároveň tyto džezy není možné usadit do klasických laminátových desek. Vhodné desky pro použití podstavného dřezu jsou kamenné, quartzové, corianové případně skleněné desky, které nejsou nasákavé.