Chlazené vinotéky

Chlazené vinotéky jsou velmi populární řešení pro uchování vína. Tyto vinotéky jsou navrženy tak, aby udržovaly stálou teplotu a vlhkost, což je důležité pro uchování kvality a chuti vína. Chlazené vinotéky jsou obvykle vestavěné nebo volně stojící a mohou být umístěny v různých částech kuchyně. Mezi jejich výhody patří přesná teplotní kontrola a ochrana před světlem, které mohou mít negativní vliv na víno. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena a zároveň je potřeba na umístění chlazené vinotéky myslet již při plánování kuchyně, kdy je potřeba naplánovat připojení k elektrické energii.

Nechlazené vinotéky

Nechlazené vinotéky jsou další možností pro skladování lahví s vínem. Tyto vinotéky jsou obvykle otevřené skříňky nebo držáky na víno. Mohou být velmi zajímavě designově pojaté a tvořit i výrazný prvek ve vaší nové kuchyni. Mezi výhody patří nízká pořizovací cena, snadná instalace, prakticky nulové náklady na provoz a jednoduchá údržba. Nevýhodou je, že nemají žádnou teplotní kontrolu a víno tak může být vystaveno nevhodným teplotám a vlhkosti.

Jak vybírat?

Při výběru vinotéky je důležité zohlednit několik faktorů. Patří mezi ně množství vína, které chcete uchovávat, typ vína, který bude skladován, a umístění vinotéky v kuchyni. Pokud máte rádi různé druhy vína, měli byste zvážit vinotéku s více zónami teplot, aby bylo možné uchovávat různé druhy vína při optimální teplotě. Pokud máte malou kuchyni, zvažte menší volně stojící vinotéky nebo vestavěné vinotéky. Pokud máte rádi vína s korkovými uzávěry, měli byste zvážit vinotéku s horizontálním ukládáním láhví, aby se korky udržely vlhké.

Výběr správné vinotéky pro vaši kuchyni může být náročný proces, pokud řešíte kuchyni v kuchyňském studiu, návrhář a prodejce vám určitě s výběrem vinotéky poradí. Rozhodně se o této možnosti pobavte a sdělte i prodejci jaké víno máte rádi a jakou máte spotřebu. I tyto informace mohou pomoci správnému výběru vaší nové vinotéky. Zvažte také své priority, jako je počet láhví, typy vína a umístění v kuchyni, abyste našli vinotéku, která splňuje vaše očekávání a požadavky.